Eski THY Başmüfettişi Bilal Yıldız: Yılda 16 maaş alan THY Genel Müdürü’nün brüt maaşı 1 milyon 400 bin, yardımcılarının maaşı 1 milyon 260 bin lira oldu

Eski THY Başmüfettişi Bilal Yıldız, Türk Hava Yolları’ndaki (THY) müdür ve üstü yöneticilerin aldığı maaşlar ile ilgili yazdığı yazısında, yılda 16 maaş alan THY Genel Müdürü Bilal Ekşi’nin brüt maaşının 1 milyon 400 bin olduğunu iddia etti. Yıldız, genel müdürün ilaveten 2 şirketten de huzur hakkı aldığını belirterek, “Diğer yandan, THY de başkan olduğu halde, bu alt şirketlerde yönetim kurulunda gösterilip, huzur hakkı alanlar bile var” dedi. 

“Ayda 1 milyon 400 TL maaş alıyor dersek, yanlış olmaz”

Eski THY Başmüfettişi Bilal Yıldız, “THY’de astronomik yönetici maaşları” adlı yazısında, THY’deki müdür ve üstü yöneticilerin aldığı maaşlar yönelik edindiği duyumları paylaştı. THY Genel Müdürü Bilal Ekşi’nin maaşının brüt 1 milyon 400 bin TL olarak belirlendiğini iddia eden Yıldız, şunları söyledi:

“THY de çalışanlar yılda 16 maaş aldıkları için siz bu rakamın brüt değil, net maaş olduğunu düşünebilirsiniz. Yani THY Genel Müdürü ayda 1 milyon 400 TL maaş alıyor dersek, yanlış olmaz.

Şimdi bize ulaşan rakamları tek tek yazıyorum.

Genel Müdür maaşı 1.400.000 TL olarak belirlenmiş. (tavan maaş)

Sekiz genel müdür yardımcısının maaşı, bu rakamın %90 ı (1.260.000 TL)

Kırk bir adet başkanın maaşı, bu rakamın %50 si (700.000 TL)

Elli üç adet başkan yardımcısının maaşı. bu rakamın %35 i (490.000 TL)

Yüzlerce müdürün maaşı. bu rakamın %25 i (350.000 TL) civarında olmuş aldığımız duyuma göre.”

“Genel Müdür iki şirketten de huzur hakkı alıyor”

THY’nin son faaliyet raporuna göre 9 adet iştiraki 9 adet de bağlı ortaklığı olduğunu dile getiren Yıldız, THY Genel Müdürü Ekşi’nin ilaveten iki şirketten de huzur hakkı aldığını belirtti. Diğer yandan, THY’de başkan olduğu halde bu alt şirketlerde yönetim kurulunda gösterilip, huzur hakkı alanlar olduğunu vurgulayan Yıldız, şunları söyledi:

“Ben bunlardan birinin aldığı huzur haklarını, haberleri ve şirket sicil kayıtlarını tarayarak öğrendim. Şirketin mevcut hukuk müşaviri. Halihazırdaki dolgun başkan maaşına (700.000 TL) ilave olarak, iki yan şirketten de huzur hakkı alıyormuş. Diğerlerini zahmet buyurup açıklarlarsa, biz de öğreniriz.”

THY açıklamada bulunmayacağını söyledi

T24’ün yazıda gündeme getirilen iddiaları sormak için ulaştığı THY, konu hakkında bir açıklamada bulunmayacaklarını bildirdi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir