Özgür Özel: ‘Buradan Gezi’yi selamlıyorum’

CHP lideri Özgür Özel partisinin grup toplantısında açıklamalarda bulunuyor.

Özgür Özel açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“Dış politikamızı savunmaya devam edeceğiz. Türkiye’de ana muhalefet partisiyiz ama yurt dışında Türkiye’nin partisiyiz daha da önemlisi gelecekte Türkiye’yi yönetecek iktidar partisiyiz. 17 Nisan’da Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nde yaptığım konuşmamda, Azerbaycan ile Konsey arasındaki gerilimin ve Azerbaycan ‘ın uğradığı haksızlığı dile getirmiş ve bu konuda üzerimize düşeni yapmak  istemiştik.  Her iki taraf açısından da öğretici bir süreç. Azerbaycan’ın konseyden çıkmasıyla sonuçlanmıştır. Buradan bir kez daha dost ve kardeş Azerbaycan’ın Avrupa’da yeniden temsili için CHP olarak her iki tarafa bir kez daha sesleniyoruz.

İSRAİL SALDIRILARI

7 Ekim’den bu yana İsrail’in Gazze’ye saldırıları çoğu kadın ve çocuk 36 bin insan ölümüne neden oldu. Uluslararası Adalet Divanı’nın ‘saldırıları durdurma’ kararına rağmen Refah bölgesinde çadır kampı bombalandı ve 40 Gazzeli daha hayatını kaybetti İsrail’in bu katliamını  bir kez daha kınıyorum. Tüm dünya ülkelerinin Filistin’i kınamaya davet ediyorum. Daha önce 119 siyasi akrabamıza yazmış olduğumuz mektupla ülkelerinde iktidarda olan 24 başbakan ve cumhurbaşkanına Filistin2i tanımalarını istemiştim. Bugün siyasi akrabalarımız tarafından yönetilen Norveç ve İspanya’nın ayrıca İrlanda’nın Filistin’i tanıyacaklarını biliyor olmak bugün ilan edileceğini biliyor olmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

GEZİ PARKI DAVASI

Bugün, Türkiye’nin tarihindeki en geniş katılımlı ve en barışçıl gösterilerinden biri olan Gezi Parkı eylemlerinin 11. yıl dönümü. Gezi Parkı’na yapılması planlanan topçu kışlasına karşı çıkan duyarlı vatandaşların bir araya gelmesiyle başlayan bu hareket, toplumsal duyarlılık ve çevrenin korunması adına yaşam biçimlerine yapılan müdahalelere itiraz etmek amacıyla gerçekleşti. Gezi’yi, özgürlük ve dayanışma ruhuyla selamlıyorum.

Tayfun Kahraman, Can Atalay, Çiğdem Mater ve Osman Kavala’nın hala tutuklu olduğunu belirtmek istiyorum. Sayın Bahçeli ile gerçekleştirdiğim görüşmede de ifade ettiğim gibi, arkadaşlarımızın tutukluluk halleri bir hak ihlali teşkil etmektedir ve Anayasa’ya aykırıdır. Erdoğan ve Bahçeli ile yaptığım görüşmelerde bunun hızla çözülmesini ifade ettim. 

Sayın Bahçeli, “Gezi’ye hassasiyet, toplumun hassasiyetleri, Erdoğan’a bu hassasiyetleri gözetmeyen diktatörlük sevdalısı” dedi. Bugün ikisi birden Gezi’ye darbe girişimi diyerek olan olaylardan sonra her biri en az 3 kez beraat eden arkadaşlarımız içerde tutulmaktadır.

Tayfun Kahraman, Mine Özerden, Can Atalay, Çiğdem Mater ve Osman Kavala her birisi cezaevinde her birimizin yerinde tutulmaktadır. Esaretleri son bulmalıdır.

İLİÇ MADEN FACİASI

Erzincan, İliç’te 13 Şubat’ta altın madeninde meydana gelen toprak kayması sonucu 9 vatandaşımız hayatını kaybetti; 4’ünün cesedine ulaşıldı, 5’i için arama çalışmaları devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un “Belgelerde imzam yok” şeklindeki ifadesine karşın, 6 Ekim 2021’deki ÇED olumlu raporunun Bakanın oluru ve Murat Kurum’un imzasıyla verildiği belirlendi. Heyelan riskine karşı yetersiz uyarı sistemleri ve acil eylem planının olmaması nedeniyle sahadaki personelin tahliye edilmemesi asli kusur olarak değerlendirildi.”

AYRINTILAR GELİYOR…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir